İçindekiler

Dijital pazarlama tüyoları nelerdir?

Dijital pazarlama tüyoları nelerdir? sorusunun yanıtını arıyorsunuz ancak dijital pazarlama dünyasını nelerin oluşturduğu hakkında bir fikriniz yoksa bu yazımız, Poseidon360 reklam ajansımızın iç ekibince hap şeklinde hazırlanmış makalelerden oluşmaktadır.

Dijital pazarlama tüyoları nelerdir?

Dijital pazarlamaya giriş

Markanızın web sitesinin hedef kitlenize yönelik bir web site olması çok önemlidir. Doğru kurgu ve teknik yapıya sahip bir web sitesi, markanızın en büyük yatırımlarından biridir.

Sosyal medya hesaplarınızın marka ürünleri, hedef kitlenizin ilgi alanlarına uygun şekilde yönetilmelidir. Rakiplerinizi sosyal platformlarda çok iyi analiz edin ve fark yaratıcı içeriklerde etkileşimlerinizi arttırmaya odaklanın.

Hedef kitlenizin kullandığı platformların analizi

Hedef kitlenizin kullandığı platformları iyi analiz etmelisiniz. Reklam stratejilerinizi belirlemeniz. Bu süreç reklam bütçenizi verimli kullanmanıza ve doğru kitle tarafından geri dönüşler almanıza olanak tanır. Her marka veya sektör, hem Google hem de sosyal medya platformlarından aynı anda başarı elde edemeyebilir. Eğer markanızın ürün veya hizmetleri yerinde arama ve ziyaret edilen hedef kitlenize odaklanıyorsa, en uygun platform genellikle Google’dır. Hedef kitlenizin platform tercihlerini analiz edip reklam modellerinizi belirlemelisiniz. Sonuç olarak reklam ajansınızla görüşmeler gerçekleştirmek doğru stratejileri oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Dijital platformlarda hedef kitlenizin davranış analizi

Reklamlarınızın hedef tıklama bağlantılarının yönleneceği adreslere dönüşüm takip kodları entegre etmelisiniz. Bu sayede hedef kitlenizin size ağırlıklı olarak hangi platformdan dönüş gerçekleştirdiklerini iyi analiz ederseniz performansı en iyi olan reklamınıza yatırım oranınızı arttırarak daha başarılı reklamlar elde edebilirsiniz. Dijital platformlarda hedef kitlenizin davranış analizi sizi nasıl bulduklarını ifade eder. Bu sayede reklam yatırımınızın ölçümlerinde daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Hedef kitlenizle etkileşimi en üst düzeye çıkarmak için form toplama reklamları kullanabilirsiniz, ancak hedef kitleniz daha çok doğrudan arama veya mesaj gönderme eğiliminde olabilir. Tüketicilerin harekete geçme davranışları değişeceğinden reklam datanızın öğrenme sürecini reklam ajansınızın doğru tekniklerle takip ederek sizlere dönüş sağladığından emin olmanız gerekmektedir.

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, platformlarınızda kaliteli içerik oluşturarak hedef kitlenizi daha hızlı etkilemenizi sağlayan bir pazarlama tekniğidir. Web sitenizin içeriklerinin yine hedef kitlenize özel olarak hazırlanması çok önemlidir. Aynı zamanda sosyal medya platformlarında da post içeriklerinizin platform kurallarına uygun şekilde yazılıp paylaşılması etkileşim ve gösterim oranlarınızı arttıracaktır.

Yapay zeka destekli platformlar ile içeriklerin oluşturulması doğru mudur?

Yapay zeka yaşamımızın bir çok alanına hızlı bir giriş sağladı ancak içerik üretimlerinde yapay zekanın içerik üretimi ve makale yazım tekniği Google algoritmasının kabul edebileceği bir makale düzeni değildir. Bu algoritma içerik oluşturma konusunda hızlı ve kolay olduğu için, Google gibi kelimelere dayalı bir platformun bu yapıya karşı savunmasız olabileceğini düşünüyor musunuz? Google’ında kendi yapay zeka destekli sistemi var ancak SEO uyumlu makale düzenlerinin yazım teknikleri yapay zekanın yazım tekniklerinden çok farklıdır. Üstelik bir makalenin yapay zeka platformları ile yazılıp yazılmadığının kontrolünü tarayıcınıza ekleyeceğiniz bir eklenti ile bile birkaç saniye içerisinde öğrenebilirsiniz. Yapay zeka, içerik oluşturulmasında kullanılmalı, ancak kontrolü tamamen yapay zekaya bırakmamalısınız.

Görsel materyallerin doğru seçimi

Dijital platformlarda görsel materyaller doğru seçilmesi gerekmektedir. İçerik metinleriniz dijital pazarlamada ne kadar önemli ise metninizi okutacak esas element görsellerinizdir. Örneğin diş sektöründe bir web sitesi ya da sosyal medya postu oluşturacaksınız. Kullanacağınız modelin cildi, yüz hatları ve fotoğrafın kalitesi son derece kusursuz ancak diş yapısı asimetrik ve ayrık bir diş modeli düşünelim. Bu görseli diş sektöründe kullanmak teknik bir hata olacaktır. Dişler uzman bir grafiker tarafından photoshoplanıp kullanılırsa uygun ancak ham hali ile kullanılacaksa teknik bir hata olacaktır.

Bazı görseller yaşar!

Yaşamaktan kastımız görseli çeken fotoğrafçı işinin ehli ise o fotoğraf her şeyi tek başına anlatır. Bu sayede görselinizde daha az metin ile daha fazla etkileşim sağlayabilirsiniz.

Az okuruz çok izleriz!

Teknolojinin bize her bilgiyi hızlı sunması ile yaşamımız hızla akmaktadır. Bu sayede okuma oranımız oldukça düştü. Bunun yerine marka veya hizmetinizin etkileyici bir kurgu ile hazırlanmış kısa videosunun başarı oranı oldukça daha fazladır. Gerçekleştirdiğimiz analizlere göre web sitelerinin makalelerinin okunma oranı oldukça düşük. Uzun makalelerin faydadan çok zararı bulunmakta. Önerimiz, platformlarınızda video içeriklerin daha fazla kullanılarak ziyaretçinin size ayıracağı vakti uzatmanız ve harekete daha çabuk geçirmeniz.

Veri analizi ve yeniden pazarlama (Re-marketing)

Verilerinizi her yerden topluyor ancak analiz etmiyor musunuz? Bu markanız için ölümcül bir hata olacaktır. Reklam ajansınızın size raporu whatsapp ya da e-mail ile göndermesinin ardından mutlaka kendileri ile stratejik toplantılar gerçekleştirin. İşini iyi yapan ajansın reklamlarınızı açtıktan sonra sizden kendiliğinden dönüşlerin nasıl olduğunu düzenli olarak sorması ve ona göre reklamlarınızı optimize etmesi gerekmektedir. Reklamları kurup kendi haline bırakırsanız başarıya ulaşamazsınız.

Yeniden pazarlama (Re-marketing) reklamlarının önemi

Yeniden pazarlama(re-marketing) reklamları, sizi daha önce görmüş, aramış, mesaj göndermiş, beğenmiş, yorum bırakmış ya da hiç harekete geçmemiş olan hedef kitlenize reklamlarınızı tekrar gösterme üzerine kurulmuş bir reklamcılık modelidir. Bu reklam modeli ile çok daha az reklam bütçesi ile daha önce reklamlarınız ile yakaladığınız hedef kitlenize tekrar reklamlarınızın gösterilip harekete geçirilmesi üzerine kurgusu yapılmış bir reklam modelidir. Aynı zamanda bu esas hedef kitlenize benzer davranış alışkanlıklarına sahip yeni bir kitle de oluşturabilir reklamlarınızda daha performansı yüksek sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu reklam modellerini de hem Sosyal Medya platformlarınızda hem de Google platformları için reklam ajansınızdan kurgulanmasını isteyebilirsiniz. Eğer doğru reklam ajansı ile çalışıyorsanız re-marketing reklamlarınızın zaten kurulmuş olduğunu size bildirmiş olacaktır.

Reklamların öğrenme süreci nedir?

Reklamların öğrenme süreci, reklamınızı kurarken platformlar sizden bu reklamı kimlere göstereyim diye soru sorar ve ilgili alanlar reklam ajansınız tarafından doldurulur ancak platformlar gene de reklamınızın doğru kitleye gösterimlerinin ayarlanıp ayarlanmadığını bir müddet ölçümler. Bu ölçüm ay sonunda reklamınıza hedef kitlenizin dönüşüm değerleri ile belirlenir. Günlük/aylık reklam bütçeniz hedef lokasyona göre doğru ayarlandıysa ay sonu elinizde bir veri olur. Reklamınız ya yüksek performans gösteriyordur ya da hiç etkileşim oluşturmamıştır. Bu sürece reklamların öğrenme süreci diyoruz.

Reklamların öğrenme sürecini bir kayıp değil kazançtır.

İyi reklamcı, rakipleri analiz edip markasını öne çıkararak etkili reklam stratejisi oluşturur. Sahip olduğu deneyimlerde size vakit ve para kazandırır. İyi tasarlanmış görseller ve teknik altyapı, reklamların öğrenme sürecini hızlandırır. Datayı iyi okumalı iyi analiz etmelisiniz.

Bizleri resmi instagram hesabımızdan da takip etmek için buradaki bağlantıyı kullanarak bize ulaşabilirsiniz.